Artykuł sponsorowany

Czy warto wybrać szambo plastikowe? Cechy, zalety i wady

Czy warto wybrać szambo plastikowe? Cechy, zalety i wady

Szambo plastikowe to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemysłowym. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, wybór odpowiedniego systemu kanalizacyjnego jest niezwykle istotny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej cechom, zaletom i wadom szamb plastikowych oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Dlaczego szamba plastikowe są tak popularne? Kluczowe zalety

Jednym z głównych atutów szamb plastikowych jest ich lekkość i łatwość montażu. W przeciwieństwie do tradycyjnych szamb betonowych, które wymagają specjalistycznej ekipy montażowej oraz odpowiedniego sprzętu, szambo plastikowe może być zamontowane przez jedną lub dwie osoby. Dzięki temu koszt instalacji jest znacznie niższy, a cały proces przebiega szybciej i sprawniej.

Kolejną zaletą tego szamb plastikowych jest ich trwałość i odporność na korozję. Materiał, z którego są wykonane, polietylen wysokiej gęstości (PEHD), jest odporny na działanie chemikaliów oraz promieniowanie UV. Dzięki temu szambo plastikowe nie ulega degradacji w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych, co przekłada się na długą żywotność systemu.

Szambo plastikowe charakteryzuje również wysoka szczelność. W odróżnieniu od szamb betonowych, które mogą nieszczelnie łączyć się z rurami kanalizacyjnymi, szambo plastikowe jest w pełni szczelne, co minimalizuje ryzyko wycieku nieczystości do gruntu. Jest to szczególnie istotne ze względu na ochronę środowiska oraz zdrowia ludzi.

Warto również wspomnieć o ekologicznym aspekcie szamb plastikowych. Materiał, z którego są wykonane, jest w pełni przyjazny dla środowiska i może być poddany recyklingowi po zakończeniu żywotności szamba. Dzięki temu wybór szamba plastikowego przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Jakie są wady szamb wykonanych z plastiku?

Mimo licznych zalet, szambo plastikowe posiada także pewne wady. Jedną z nich jest niższa wytrzymałość na obciążenia mechaniczne w porównaniu do szamb betonowych. Szczególnie istotne jest to w przypadku montażu szamba w miejscach narażonych na ruch pojazdów czy ciężkiego sprzętu. W takich sytuacjach konieczne może być zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak betonowe pierścienie osłonowe lub specjalne kraty.

Kolejną wadą szamb plastikowych jest ich większa wrażliwość na zmiany temperatury. W przypadku niskich temperatur, materiał może ulec zniekształceniom, co może wpłynąć na szczelność systemu. Aby uniknąć tego problemu, zaleca się odpowiednie ocieplenie szamba oraz zabezpieczenie go przed mrozem.

Cena szamba plastikowego może być zarówno zaletą, jak i wadą. W porównaniu do szamb betonowych, cena szamba plastikowego jest niższa, jednak w dłuższej perspektywie koszty eksploatacji mogą być wyższe. Wynika to z konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń oraz ewentualnych napraw w przypadku uszkodzeń.

Podsumowując, szambo plastikowe posiada wiele zalet, takich jak łatwość montażu, trwałość czy wysoka szczelność. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na pewne wady, takie jak niższa wytrzymałość na obciążenia mechaniczne czy większa wrażliwość na zmiany temperatury. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków panujących na działce. Warto również skonsultować się z fachowcami oraz zapoznać się z opiniami innych użytkowników przed podjęciem ostatecznej decyzji.